Efektové barvy Marabu pro síto a tamponový tisk

20. 05. 2016

Dnešním trendem a cílem většiny produktů je odlišovat se a zaujmout zákazníka. Trh zvyšuje své nároky a vizuální vjemy mu nestačí, žádá vyvolat emoce! Toho lze dosáhnout například efektovými barvami a laky. Odlišné vizuální a hmatové efekty mohou podnítit nebo posilovat zájem zákazníka, zatímco funkční efekty zvyšují bezpečnost výrobků. Sítotisk je předurčený pro realizace těchto efektů, stejně jako tamponový tisk.

 

Metalické efekty

d00335_marabu_200000000Marabu nabízí nepřeberné množství efektů v sortimentu metalických tiskových barev – rozdílné barevné odstíny, velikosti částic, stupeň lesku, adhezní vlastnosti, kvalita pigmentů a v neposlední řadě cena. Kromě toho, jednotlivé odstíny a účinky některých efektů jako je stříbro, zlato a měď mohou být rozšířeny přidáním transparentních barevných odstínů. Pro takové aplikace je určený sítotisk, tamponovým tiskem jsou tyto efekty realizovatelné až do velikosti částic 20 µm.

 

 

Bronzové prášky a bronzové pasty

K dispozici jsou vysoce metalické bronzové prášky nebo případně bronzové pasty, které jsou velmi odolné otěru.

Bronzové prášky:

S 181     Aluminium

S 182     Rich Pale Gold

S 183     Rich Gold

S 184     Pale Gold

S 186     Copper

S 190     Aluminium, nestíratelné

Bronzové pasty:

S 191     Silver

S 192     Rich Pale Gold

S 193     Rich Gold

Bronzové pasty pro UV barvy:

S-UV 191             Silver

S-UV 192             Rich Pale Gold

S-UV 193             Rich Gold

Vysoce lesklé metalické pasty

Vysoce lesklé metalické pasty se charakterizují vysoce lesklým vzhledem a dobrou odolností otěru. Rozdílný stupeň lesku a cenová hladina vypovídá o kvalitě.

Vysoce lesklé bronzové pasty jsou vhodné pro sítotisk i tamponový tisk v kombinaci s ředidlovým pojivem nebo lakem:

S 291     High Gloss Silver

S 292     High Gloss Rich Pale Gold

S 293     High Gloss Rich Gold

Vhodné pro sítotisk v kombinaci s UV pojivy nebo laky jsou bronzi S-UV:

S-UV 291             High Gloss Silver

S-UV 293             High Gloss Rich Gold

S-UV 296             High Gloss Silver

S-UV 297             High Gloss Rich Pale Gold

S-UV 298             High Gloss Pale Gold

Přímé metalické odstíny, připravené k tisku

Některé přímé metalické odstíny jsou dostupné jako standardní odstín některých ředidlových barev (např. Mara Star SR). Jejich název končí číselným kódem 191-193, vysoce lesklé verze číslicí 291-293.

Primer UVGL pro horkou ražbu

Drahé kovy jsou často používány pro dekoraci luxusního zboží. I přes nepřetržitý vývoj a zlepšení, organické zlaté a stříbrné barvy nikdy nebyly schopny dosáhnout vzhledu drahých kovů. Primer Ultra Glass UVGL v kombinaci s fólií pro horkou ražbu jsou nyní perfektním řešením – stejná brilantnost za mnohem nižší cenu.

 

Zrcadlové barvy

V minulosti bylo vytvoření zrcadlového efektu možné pouze za použití drahých procesů, jako postříbření skla. Sítotisková zrcadlová barva Mara Chrome MC umožňuje tento efekt jednoduše tisknout. Tyto atraktivní zrcadlové efekty jsou dostupné ve stříbrném nebo zlatém odstínu.

 

Glitrové efekty

Glitry jsou polyesterové pigmenty, které mají velmi specifický a honosný glitrový efekt. Tyto aplikace jsou typické zejména v grafickém sítotisku – obalový průmysl a tisk kreditních karet. Na vyžádání jsou glitrové efekty dostupné v mnoha typech ředidlových nebo UV barev.

 

Perleťové efekty

d00333_marabu_200000000Pro tento efekt je nabízeno mnoho rozdílných pigmentů, které jsou rozděleny do 4 skupin:

Silver White – různý barevný odstín a velikost

Flop efekt – mění barvu v závislosti na úhlu pozorování a dopadu světla

High Brilliance – vysoce brilantní pigmenty, jasné barvy, lesklé, v různých odstínech

Sparkling – třpytivé pigmenty v mnoha barvách

Perleťové pigmenty jsou přirozeně transparentní, ke změně odstínu dochází v závislosti na barvě podkladu. Největšího efektu lze dosáhnout na černém podkladu, ale na jasných substrátech lze dosáhnout také vynikajících výsledků. Perleťové pigmenty jsou vhodné pro ředidlové, tamponové i UV barvy.

 

Luminiscentní barvy

Glow-in-the-Dark (svítí ve tmě)

Tento efekt je známý z bezpečnostních tabulek, např. značení nouzového východu, ciferník hodinek. Délka záření závisí na množství absorbované energie a na kvalitě pigmentů. Marabu nabízí 3 varianty ředidlové barvy Mara Glow GW:

GW 760 High Quality (bělavý)

GW 761 High Quality (žlutý/zelenkavý)

GW 361 Standard Quality (žlutý/zelenkavý)

Vzhledem ke geometrii pigmentu lze nejlepšího efektu dosáhnout s velmi řídkou sítotiskovou tkaninou na bílém podkladu.

Fluorescentní barvy (neonové)

Barvy jsou vhodné pro krátkodobé exteriérové použití (nízká odolnost UV záření), typickými aplikacemi jsou sportovní potřeby, hračky, dárkové předměty. Fluorescentní odstíny jsou standardně součástí řady ředidlové barvy Mara Gloss GO, pro jiné ředidlové nebo UV barvy na vyžádání.

UV aktivní barvy

UV activeUV aktivní pigmenty jsou za denního světla neviditelné. Působením silného UV záření se barva stává viditelnou. Marabu nabízí pigmenty se žlutým nebo modrým odstínem. Na vyžádání Marabu může nabídnout ředidlové i UV barvy.

 

Termochromatický efekt

Tyto pigmenty mění barevný odstín v závislosti na teplotě. Typově se liší podle specifického teplotního rozsahu a barevného odstínu, např. etiketa na láhvi zobrazí specifickou barvu tehdy, když je dosaženo požadované teploty nápoje. Barvy mohou být na bázi ředidel i UV.

 

Matné, strukturní a lesklé efekty

Tyto laky jsou doménou sítotisku, např. etikety nebo fóliové klávesnice. Mohou být vytištěny samostatně, kombinovány pro kontrastní efekt nebo mohou být míchány při tvorbě vlastního efektu.

Matný efekt

Tento povrch má velmi ušlechtilý vzhled díky rozptylu světla na nepravidelném povrchu. Výhodou je nenáchylnost k zanechání otisků prstů. Marabu nabízí univerzální lak UVLM 2 nebo standardní řady s koncovým číslem 913.

 

Strukturní efekt

_mg_9170Neprůhledného a hmatového efektu je dosaženo strukturními laky, od zrnitého transparentního až po jemně mléčný efekt. Typickou aplikací jsou fóliové klávesnice nebo tachometry. Marabu nabízí strukturní laky UVLS 1 a UVLS 2 nebo standardní řady s koncovým číslem 914, 915 a 916.

 

 

 

Lesklý efekt

V moderním obalovém průmyslu je rozšířený tzv. „spot-varnishing“, který kombinuje vysoce lesklý lak a matný povrch. Výsledný efekt závisí na stupni lesku barvy nebo laku, tloušťce vrstvy a drsnosti povrchu substrátu. Nejlepšího efektu je možné dosáhnout UV barvami a laky – UVLG 1, UVLG 5, UVLG 6 nebo standardní řady s koncovým číslem 910 a 911.

3D efekt

Sítotiskem lze docílit tloušťky barvy nebo laku 30 – 250 µm, což umožňuje tisk speciálních bezpečnostních symbolů, Braillova písma nebo grafických efektů. Přidáním malého množství základního odstínu do transparentního Braillova laku dosáhnete barevného 3D efektu. Nejlepšího výsledku lze dosáhnout vhodnou kombinací sítoviny, tloušťky šablony a viskozity laku. Marabu nabízí Braillovy laky UVLB1 a UVLB 2. Laky UVLG 7 a UVRS 912 doporučujeme pro reliéfní tisk.

 

Popisovatelné barvy

Tabulové barvyPopisovatelné barvy (aplikovatelné pouze sítotiskem) mají obvykle matný a drsný povrch, jsou velmi odolné a mohou být použity pro různé aplikace. Marabu standardně nabízí:

Libra Speed LIS 768 – tabulová zelená

Libra Speed LIS 773 – tabulová černá

Libra Matt LIM 170 – krycí bílá pro podpisové pole

 

Efekt s vůní

_mg_9145Každý z nás někdy viděl a voněl k parfémované stránce v nějakém časopise nebo katalogu. Po otření takového povrchu se vůně uvolní. Tření totiž způsobí prasknutí mikrokapsle, která vůni uvolní. Během tisku je tedy zvláště důležité, aby nebyla barva vystavena vysokému tlaku těrky a nedošlo k předčasnému popraskání a uvolnění vůně.

 

 

 

Miluše Bodejčková

Autor článku: