Magra UNI pro rotační i plošný tisk

3. 01. 2019

SERVIS CENTRUM a.s. vyrábí úspěšně sítotiskové stroje MAGRA již 15 let a kromě Česka tyto stroje spolehlivě tisknou také v Německu a Francii. Za tu dobu je již známo, že s MAGROU můžete tisknout plošně až do formátu 880 x 1250 mm a to buď v poloautomatickém režimu, kdy obsluha pouze nakládá a vykládá, anebo ve ¾ automatickém režimu, kdy je za strojem zařazen např. sušící tunel a vykladač a obsluha pouze nakládá. V každém případě však šlo pouze o plošný tisk. Až doposud, protože rodina MAGRA se rozrostla o nový univerzální sítotiskový stroj MAGRA UNI, který umí tisknout plošně, ale i rotačně.

Vlastní konstrukce a výroba se dlouhodobě osvědčila proto,že zákazníkům dokážeme zajistit kvalitní podporu a servis, přičemž právěkvalitu a technické funkce stroje máme plně pod kontrolou. Proto jsme tutokoncepci neopustili ani nyní a na základě 15 letých zkušeností jsme pro vás sestrojiliúplně nový stroj, kterým můžete tisknout jak plošně, tak i rotačně. Soustředilijsme se na jednoduchost a spolehlivost konstrukce, opět jsme použili komponentyrenomovaných značek a tak i po mnoha letech provozu jsou tyto díly volnědostupné po celém světě.


Ovládací software

Software vládne dnešnímu světu a pomocí něj dnes řídíme už itakové věci, jako je lednička, trouba, či termostatická hlavice na našem topení.  Srdcem stroje MAGRA UNI je řídící jednotkaSIEMENS s naším vlastním programem nabízejícím všechny funkce potřebné prosnadné a rychlé seřízení a produktivní výrobu. Ovládání stroje je přes barevnýdotykový display s hardwarovými tlačítky pro rychlý přístupk jednotlivým režimům ovládání (tisk, krokování, nastavení a ručníovládání). Zkušený sítotiskař je pak schopen seřídit a ovládat stroj již pokrátkém zaškolení. Barevný dotykový display, který vždy zobrazuje přehledněvšechny potřebné informace a tlačítka dalších dostupných funkcí, je umístěnv oddělitelné ovládací skříňce, která může být přesunuta buď vlevo proleváky, či jinam poblíž operátora tak, jak vyžaduje ergonomie tiskovéhopracoviště - podle toho, co je potiskováno.

Malý strojs velkými možnostmi

Už z názvu MAGRA UNI je znát záměr vytvořit opravduuniverzální stroj, a to se vskutku podařilo přímo bezkonkurenčně. Stroj simůžete koupit samostatně a postavit si ho na vlastní stůl, na který budetetisknout. Takto můžete tisknout plošně motiv až do rozměru  800x300 mm na předměty vysoké až 300 mm anebomůžete tisknout rotačně po celém obvodu až do průměru 95 mm. Pokud netisknetepo celém obvodu, můžete motiv o velikosti 300x300 mm tisknout rotačně naválcové předměty až do průměru 300 mm. Ke stroji však takový pracovní stůls nerezovou deskou můžeme samozřejmě dodat a jeho velkou výhodou jespousta úložného prostoru umožňujících udržovat pracoviště uspořádané,přehledné, čisté a bezpečné. Můžeme vám dodat i stojan, na který strojpostavíte. Také má úložné prostory, ale hlavně je vybaven výškově nastavitelnýmstolem.  Pak v této konfiguraci potiskneteplošně či rotačně předměty vysoké až 1 m. Protože celý stroj je vměstnán dojediné skříně obsahující elektroinstalaci, řídicí systém, ale i vlastnímechanické vedení s vysokým zdvihem až 320 mm, lze obecně říci, že na costroj postavíte, na tom můžete tisknout ať už na podlahu či na předměty v sofistikovanéautomatické lince. Ovládací SW je vybaven místy pro propojení s okolnímprostředím, a tak cyklus provedení tisku může být řízený senzorem z jinéhosystému, či stroj naopak může sám dávat signály dalším periferiím.

Tato univerzálnost přináší různé mechanické podmínky apožadavky na pohyb. Proto je v SW speciální funkce, kterou lze pohybstroje omezit, aby například nenarazil do přípravku malého potiskovanéhovýrobku, ale lze naopak rozsah pohybu zvětšit, když se tiskne na vysoký díl.

Aby vyjímání a vkládání potiskovaného předmětu do přípravkubylo pohodlné, můžete využít buď již zmíněného vysokého zdvihu a síto vysokoodstavit nebo pro velké předměty při plošném tisku lze zakládat potiskovanýpředmět na výsuvný stůl, který se vysune přímo před operátora až do vzdálenosti400 mm. Operátor pak snadno vidí výsledek tisku a pohodlně založí, či vyjme dílz přípravku. Vysoký zdvih je možno pro rychlou produkci omezit.

Přestavění stroje z plošného na rotační tisk zaberenavíc max. 10 min, mimo čas na výměnu a seřízení přípravku, jako pro každýprojekt. Upínání síta je pneumatické.

Mechanický pohyb zajišťují bezúdržbové pohonné jednotkyMinimotor s odměřováním SIEMENS a lineární vedení HiWIN. Pohyb těrky apředtěrky je pneumatický a kompletně vybaven výhradně díly SMC. Nastavitelný jetlak těrky, tlak sevření přípravku a tlak pro dofukování rotačních předmětů.

Tisková hlava

Protože MAGRA UNI je skutečně univerzální stroj, vyvinulijsme novou kompaktní tiskovou hlavu, která umožní snadné a rychlé nastavenítiskových podmínek, jak pro rotační tisk např. na obal rtěnky, tak i pro plošnýtisk velkých dílů. Standardní šířka tiskové hlavy je 200 mm, ale dodáváme i rozměrnější350 mm anebo naopak menší 100 mm pro úzké tisky. Úhel těrky lze snadno nastavita přitom ostatní geometrii tisku co nejvíce zachovat.

Pro servisní úkony, jako je čištění síta, kontrola nebočištění těrky, výměna síta a doplňování barvy lze síto lehce odstavit odtiskové roviny a celou tiskovou hlavu snadno a rychle jednou rukou odklopit.V této odklopené poloze tiskové hlavy jsou všechny seřizovací prvkyperfektně přístupné a navíc případné stečení barvy z těrky či předtěrkynic neznečistí, protože barva odkápne zpět přímo do barviště. Po provedenípotřebné servisní činnosti lze tiskovou hlavu opět snadno sklopit zpět azajistit.

Spolehlivost a servis

Jak bylo řečeno úvodem, celý stroj je z konstrukčnídílny SERVIS CENTRUM, a tedy je jako jediný stroj na trhu kompletně českévýroby. Tím máme celý stroj plně pod kontrolou a jsme schopni zákazníkůmposkytnout skutečně špičkový servis. Všechny náhradní díly máme skladem, a takreakční doba řešení závady se počítá na hodiny a průměrná doba do úplného odstraněnízávady se počítá na jednotky dnů! Pro zákazníky umíme udělat jak úpravuv ovládacím programu, tak i v mechanické části. Dokážeme navrhnout avyrobit také speciální přípravek pro potiskovaný díl, anebo vytvořit celétiskové pracoviště.

Jsme přesvědčeni, že do našeho portfolia jsme zařadili velmizajímavý a užitečný stroj, který při porovnání ceny a výkonu, v podoběmožností, jenž stroj nabízí, je na trhu jedinečný.

Rádi Vám stroj osobně předvedeme, či provedeme tiskovézkoušky vašeho projektu.


Obecné parametry

El. napětí

220V 50~60Hz

El. příkon

do 830 W

Rozměry  stroje (bez podstavce) (mm)

750 x 850 x 1200

Hmotnost

cca 150 kg

Spotřeba vzduchu na 1 zdvih (litr)

0,74 (nezahrnuje přípravek)

Maximální tlak vzduchu

5 -7 bar

Výška profilu rámu tiskové formy

20-30 mm

Maximální rychlost těrkového vozu

550 mm/s

Rotační tisk

Maximální potiskovaná plocha (mm)

300 x300 (Prům až 9,5cm tisk po celém obvodu)

Kapacita - max.potiskovanou plochu (cyklů/h)

900

Maximální velikost rámu (mm)

600 x 500

Maximální potiskovaný průměr (cm)

Až 120

Plošný tisk

Maximální velikost potiskované plochy (mm)

800 x300

Kapacita - max. potiskovanou plochu (cyklů/h)

700

Maximální velikost rámu (mm)

1000 x 500


Autor článku: Michal Popelka