x

Napište nám

 Nevyplnili jste povinné pole.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem
reakce na odeslanou zprávu. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se
zásadami ochrany osobních údajů
.

Sítotiskové barvy na textil

Speciální oblastí sítotisku je tisk na textil – tisk textilní konfekce (trička, mikiny, čepice, tašky, vlajky, ubrusy apod.). Potisk textilu se zásadně liší od potisku jiných materiálů především tím, že textilní výrobky jsou obvykle prodyšné a nelze je tedy fixovat při tisku vakuem. Je třeba použít nějaký vhodný druh samolepicích materiálů (jsou popsány mezi lepidly pro sítotisk). Jako u ostatních potiskovaných materiálů, je i u textilu potřeba zvolit barvu podle potiskovaného podkladu. Při volbě materiálu je také nezbytné zohlednit nároky na hotový výrobek (praní, čištění, odolnost proti otěru a jiné)i další vlastnosti materiálu – především to, jaké teploty materiál snáší bez poškození, tak aby mohla být zvolena barva s příslušnou teplotou sušení (fixace), případně nalezeno jiné řešení (dvousložková barva). Někdy může být adheze barvy na textil zhoršená nebo znemožněná tím, že na výrobku je nanesena zušlechťovací vrstva. V takovém případě je vhodné výrobek před tiskem vyprat. Více než u jiných podkladů jsou při tisku na textil nezbytné zkoušky nejen adheze barvy k podkladu, ale třeba i stálosti při praní, odolnosti proti otěru, případně další.

 

JAKÝ TYP BARVY?


Z hlediska vlastního tisku platí stejná pravidla pro tisk ředidlovými a i vodou ředitelnými barvami jako u ostatních podkladů. Příjemnou výjimkou jsou plastizolové barvy, které se chovají jako UV barvy a nezasychají v sítě. Na rozdíl od UV barev nepůsobí nepříznivě na pokožku více než jakákoliv jiná ředidlová barva.

Většina textilních barev musí být na textil fixována teplem. Důležité je dodržet v technických listech uvedené časy a teploty. Při fixaci v teplovzdušném tunelu je nezbytné změřit, před započetím fixace celého nákladu, teplotu na povrchu textilního materiálu. Tato teplota se může výrazně lišit od teploty nastavené nebo teploty naměřené v tunelu. Plastizolové barvy se nejprve zasušují (želatinují) při nižší teplotě po tisku jednotlivých barev nebo při tisku na transferní papír. I zde je třeba dbát na přesné dodržení teploty. Překročení této teploty může působit problémy při následném vytvrzení a zvláště pak při přenosu na textil.

Tisk na textil má i jiná specifika (přílišné vsakování barvy, problémy s kryvostí a jiné), proto pokud máte pochybnosti o zvolené technologii nebo zvoleném druhu barev, neváhejte se obrátit na techniky firmy SERVIS CENTRUM a.s.

Více informací o barvách na textil značky Amex

>