x

Napište nám

 Nevyplnili jste povinné pole.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem
reakce na odeslanou zprávu. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se
zásadami ochrany osobních údajů
.

Emulze

Emulzí se vyrábí bezpočet druhů. Kvalita emulze je dána obsahem aktivní světlocitlivé sušiny a schopností překlenovat oka a tím vyrovnávat nerovnosti tkaniny.  Mezi další požadované vlastnosti patří odolnost proti tiskovým médiím. To však neznamená, že pro každou zakázku je nutné použít nejkvalitnější materiál. Navíc existují emulze pro univerzální použití, ale pro speciální případy existují emulze zcela specifické.

Z hlediska odolnosti proti tiskovým médiím rozlišujeme mezi emulzemi odolnými vodě, odolnými ředidlům a univerzálními. Vzhledem k tomu, že se emulze odvrstvují vodnými roztoky oxidačních činidel, je obtížnější odvrstvování emulzí odolných vodě a tím také emulzí univerzálních. Proto je lepší nepoužívat univerzální emulze, pokud proto není důvod a pokud mají být šablony odvrstveny.

Z hlediska chemické stavby rozlišujeme emulze diazo, kombinované diazo-UV polymerní a polymerní SBQ.

Diazoemulze

Diazoemulze jsou emulze, které je před použitím nutné zcitlivovat diazosloučeninami. Velmi snadno se zpracovávají a kladou nejmenší nároky na druh osvitu UV světlem.  Jejich nevýhodou je poměrně nízký obsah aktivní sušiny, přesto mají dobré vlastnosti při vyrovnání nerovnosti tkaniny.

Kombinované diazopolymerní emulze

I tyto emulze je třeba před použitím zcitlivovat. Mohou mít vysoký obsah aktivní sušiny. Díky tomu nejen, že výborně vyrovnávají nerovnosti tkaniny, ale i velmi přesně kreslí motivy s ostrými hranami.  Vyznačují se velkou tolerancí doby osvitu, vyžadují řádný zdroj UV světla. Vyrábí se mnoho variant pro různé aplikace – se zvýšenou odolností proti abrasivním materiálům, velmi pružné (vhodné např. pro tisk, u kterého je nutné, aby byl motiv velmi blízko rámu) a další.

SBQ polymerní emulze

Jsou jednosložkové emulze k okamžitému použití. Také jejich nasvícení je velmi rychlé, avšak za cenu relativně malé tolerance doby osvitu. Vyžadují kvalitní osvitovou jednotku, nejlépe s měřením dávky UV světla.  Velmi dobře vyrovnávají nerovnosti tkaniny a velmi přesně kreslí motivy s ostrými hranami. Mohou mít vysoký obsah sušiny a podle potřeb různých tiskových úloh i další specifické vlastnosti.

Protože šablonové materiály (emulze a filmy) se dodávají ve velkém sortimentu, s různými vlastnosti a pro různé aplikace, doporučujeme konzultovat jejich výběr s našimi techniky.

Více informací o šablonových emulzích značky KIWO

>