x

Napište nám

 Nevyplnili jste povinné pole.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem
reakce na odeslanou zprávu. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se
zásadami ochrany osobních údajů
.

Sítoviny

Základem sítotisku jako průtiskové tiskové techniky je sítovina, na které se vytvoří šablona a přes tu se na podklad protiskuje barva. Sítoviny jsou textilie tkané převážně plátnovou vazbou (některé speciální druhy jsou tkané keprovou vazbou) na speciálně upravených tkalcovských stavech. Je to proto, že se jednak tká i z velmi jemných vláken, a hlavně proto, že je vyžadována velká přesnost velikosti ok s minimálními tolerancemi.

Kromě přesnosti tkaní se kvalitní sítoviny vyznačují povrchovou úpravou, která umožňuje správné zakotvení šablony a rychlý průchod barvy při tisku. Většina sítovin se dodává při stejném počtu vláken na centimetr (nebo na palec) ještě i v různých tloušťkách vláken. To samozřejmě má velký význam při výběru správné sítoviny. Správný výběr tkaniny vám rádi usnadní naši technici. Pro maximální napnutí tkanin existují tabulky, které udávají, na jakou maximální hodnotu lze, kterou sítovinu napnout. Samozřejmostí by mělo být šetrné zacházení s napnutými rámy. Čím je rám větší, sítovina jemnější a vlákna tenčí, tím je tkanina choulostivější a víc náchylná k protržení. Zvláště jemnější druhy sítovin nesnáší ostré předměty a působení agresivních chemikálií. I při dobrém zacházení nemají sítoviny neomezenou životnost, časem přestane být povrch vláken hladký, sítovinu nelze úplně dočistit. Sítoviny jsou polyamidové, polyesterové, pokovené i kovové.

Polyamidové sítoviny

Polyamidové sítoviny se od ostatních liší větší pružností a roztažností. Z toho vyplývá, že jsou ideální na potisk ne zcela rovných povrchů, kde se lépe přizpůsobí podkladu a mohou dotisknout i v místech, kde by jiné sítoviny nedotiskovaly. Polyamid jako materiál je hydrofilní a vodou bobtná. Proto nejsou polyamidové tkaniny vhodné pro tisk vodními médii. Nabobtnalá sítovina má jiné rozměry než bez vody.

Polyesterové sítoviny

Polyesterové sítoviny jsou nejuniverzálnější a proto se také vyrábí v nejširším sortimentu. Kromě běžného sortimentu polyesterových sítovin jsou k dispozici různé speciální druhy. Existují sítoviny speciálně vyráběné pro tisky v elektrotechnice, pro tisk na sklo (včetně velkých šířek pro potisk skel pro aplikace v architektuře). Kromě toho je možné objednat i polyesterové sítoviny profesionálně ovrstvené světlocitlivou emulzí.

Pokovené sítoviny

Pokovené sítoviny jsou polyesterové sítoviny opatřené na povrchu velmi přesnou vrstvou niklu. Sítoviny slouží především jako odporové pro vyhřívání sít při tisku termoplastických barev.

Kovové sítoviny

Kovové sítoviny jsou vyráběny z ocelových drátů. Podobně jako ostatní sítoviny se vyrábí ve velkém sortimentu a s různými silami drátů. Ty se liší od polyamidových nebo polyesterových. Používají se pro speciální tisky např. na velmi abrasivní materiály nebo velmi abrasivními tiskovými médii, pro speciální jemné tisky v elektrotechnice apod.

Více informací o sítovinách Sefar

>