x

Napište nám

 Nevyplnili jste povinné pole.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem
reakce na odeslanou zprávu. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se
zásadami ochrany osobních údajů
.

Vybavení šablonárny

V sítotiskové praxi je možné se rozhodnout mezi zavedením kompletní výroby od přípravy předloh, napnutí síta, zhotovení šablony, tisku, čištění po tisku a další úpravě hotových tisků, nebo nahrazením některých kroků externími službami.

 

JAKÝ DRUH ZAŘÍZENÍ?


Jak výroba šablon přímo v tiskovém provozu, tak i využívání služeb externích dodavatelů mají své výhody. Obecně lze říci, že při menším oběhu různých šablon a velkých nákladech, je výhodnější přenechat výrobu šablon dodavatelské firmě. Totéž platí pro napínání rámů, kde je při malém oběhu sít napínání dodavatelskou firmou velmi často výhodnější než napínání vlastní.

Pokud však mají, být šablony vyráběny v místě, je nezbytné zařídit oddělenou místnost pro jejich výrobu. Základem výroby sítotiskových šablon je maximální pečlivost, přesnost a čistota. Tisk nemůže být lepší, než je šablona. Proto je třeba věnovat zhotovení šablon takovou pozornost. S profesionálním vybavením a pečlivostí však lze vyrábět perfektní šablony i po krátkém zaučení.

Jenom ideální kontakt předlohy s ovrstveným sítem zaručí zcela přesný přenos předlohy na šablonu. K docílení kontaktu při osvitu se využívají vakuové rámy. Rám se skládá z pojízdného stojanu z tenkostěnných profilů, na němž je otočně uložena speciální skleněná deska, fixovatelná jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze. Příklopný rám se speciální membránou z antistatické silikonové pryže je v otevřené poloze fixován plynovými vzpěrami. Zařízení je vybaveno vestavěnou bezolejovou vývěvou, kterou se vyčerpá vzduch mezi skleněnou deskou a membránou -  vývěva se ovládá vestavěným spínačem a pracuje po celou dobu kopírování. Ve spodní části pojízdného stojanu je instalováno speciální žluté zářivkové svítidlo pro usnadnění manipulace se světlocitlivým materiálem.

Nabízíme vakuové rámy GAMA – menší určený k montáži na stěnu a DELTA větší rozměry, pojízdný.

 

GAMA

TECHNICKÉ ÚDAJE GAMA
Max. formát rámů 750 x 950 mm
Rozmr skla 1000 x 1300 mm
Rozměry (dxšxv) 1350 x 300 x 1650 mm
Vývěva (bezolejová) 230 V / 50-60 Hz

 

 

 

 

 

 

 

 

DELTA

TECHNICKÉ ÚDAJE DELTA1 DELTA
Max. formát rámů 1200 x 1400 mm 1440 x 1950 mm
Rozměr skla 1400 x 1650 mm 1800 x 2300 mm
Rozměry (vxšxh) 1950 x 2150 x 1700 mm 2150 x 2700 x 1950 mm
Vývěva (bezolejová 230 V / 50-60 Hz 230 V / 50-60 Hz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednotky určené k osvitu sítotiskových šablon. Liší se konstrukčním uspořádáním pro horizontální nebo vertikální osvit, výkonem a vybavením. Pracují s okamžitým startem a bodovým zdrojem. Mohou být vybaveny měřením množství dopadeného UV světla. Oproti běžnému osvitu řízenému měřením doby osvitu má tato metoda tu výhodu, že se čas automaticky prodlužuje s ubýváním výkonu lampy. To je zvláště důležité při osvitu velmi přesných sítotiskových šablon nebo při osvitu šablon z velmi vysokých vrstev emulze nebo kapilárního filmu. Výkon je důležitý, protože kratší doba osvitu umožňuje vyrobit přesnější šablony.

 

Nabízíme osvitové jednotky BELTROLUX nebo QUICKSTAR.

 

BELTROLUX D

Osvitová jednotka BELTROLUX D je technicky naprosto vyzrálé a dlouhodobě prověřené osvitové zařízení s okamžitým startem, využívající nejmodernější typy rtuťových hořáků, dotovaných galiem, t.j. pro rozsah spektra UV-A (360 - 4OO nm). Je použitelná jak při horizontálním, tak i při vertikálním osvitování.

Systém přímého startu umožňuje provoz světelného zdroje bez předchozího zahřívání (režim "stand by") a zaručuje, že maximální spektrální rozsah je dosažen prakticky okamžitě při každém zapnutí. Nové zapnutí hořáku je rovněž možné bez čekání na vychladnutí. Tím se významně šetří elektrická energie a také se velmi prodlouží doba života hořáku.

Speciální vysoce lesklý reflektor má nejvyšší možnou účinnost a zaručuje rovnoměrné nasvícení na velké ploše. Hořáky netvoří ozón. Osvitová jednotka se dodává ve výkonnostní řadě 1000 až 5000 W. K chlazení je uvnitř umístěn axiální ventilátor, který je zapínán a vypínán termostatem. Osvitová jednotka je standardně vybavena mikroprocesorem BELTROMAT pro přesné určení světelné dávky.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE 3000 D 5000 D 6000 D
Výkon 3000 W 5000 W 6000 W
El. přívod 3N PE 400 V, 50 Hz, 16 A 3N PE 400 V, 50 Hz, 16 A 3N PE 400 V, 50 Hz, 16 A
Rozměr (mm) 420x530x1180/1990 420x530x1180/1990 420x530x1180/1990
Hmotnost 90 kg 90 kg 90 kg

QUICKSTAR

Osvitová jednotka s okamžitým startem bez předehřevu, určená pro osvit sítotiskových rámů je tuzemský výrobek, jehož konstrukce vychází z nejmodernějších součástí, dostupných na  světových trzích a respektuje současnou úroveň vývoje srovnatelných zařízení ve světě při velmi přijatelné ceně. Jako zdroj světla je použita moderní, úzkopásmová vysokotlaká výbojka dotovaná galiem, která zaručuje dosažení dostatečného expozičního efektu v požadovaném rozmezí záření UV-A (360 - 380 nm) při významně sníženém příkonu elektrické energie a delší době života. Výhodou takového zdroje je také podstatně snížená tvorba ozónu, generovaného zejména zářením UV-C, a především velmi rychlý start. To umožňuje konstruktérovi upustit od dříve běžně užívané mechanické clony, určující expoziční čas. Světelná dávka, nutná k vytvrzení světlocitlivých UV systémů je definována přímo časem, po který je výbojka v provozu, nebo v dokonalejším sestavení řízena osvitovým počítačem BELTROMAT 815, který výbojku přímo spíná. Osvitovou jednotku není nutné provozovat v předehřívacím režimu "stand-by".

TECHNICKÉ ÚDAJE QUICKSTAR 1000 QUICKSTAR 2500
Výkon 1000 W 2500 W
El. přívod 230 V / 7 A 3 x 400 V / 12 A
Rozměry 370 x 340 x 330 mm 370 x 340 x 330 mm
Hmotnost 18 kg 20 kg
Stojan pro hor. osvit Q-stand Q-stand

Pečlivé usušení ovrstvené sítoviny je nezbytné pro správné vytvrzení šablony UV světlem. Pokud je emulze špatně usušená není možné ji řádně vyvolat. Často je při vysoké vlhkosti vzduchu nemožné emulzi usušit jen na vzduchu. Také sušení pomocí improvizovaných zařízení může být problematické, protože emulze by nikdy neměly být zahřáty na více než 40°C.

Sušicí skříně jsou skříně vybavené zásuvkami s rošty pro vodorovné sušení ovrstvených šablon před svícením i po vyvolání.  Skříně jsou vybaveny účinnými ventilátory pro efektivní odvádění vody při sušení a vyhříváním. Vyhřívání je regulováno termostatem. Vzduch nasávaný do skříně je filtrovaný. Skříně nabízíme v několika velikostech

 

Nabízíme sušicí skříně REGO MINI a REGO 1 a REGO 2

 

Skříň slouží k sušení ovrstvených sítotiskových rámů (šablon) ve vodorovné poloze a k jejich skladování před osvitem. Sušící skříně REGO se dodávají ve třech velikostech - jiné velikosti lze dodat na zakázku. Skříň je tvořena čistým a tepelně izolovaným sendvičem s pěti vodorovnými zásuvkami, snadno posuvnými na systému valivých ložisek. Zásuvky těsně přiléhají k čelu skříně, čímž je zajištěno minimální vnikání světla do vnitřního prostoru. Ovrstvené a usušené šablony je možno ve skříni skladovat před osvitem až několik dní. V pravé části je umístěna topná část s ventilátorem a regulátorem teploty, zajišťující teplotu vnitřního oběhu vzduchu na hodnotě 40°C s přesností 3°C.

Vstup čerstvého vzduchu je filtrován speciálním filtrem typu FIRON a výdech temperovaného prostoru je možno seřídit tak, aby byl provoz sušící skříně co nejekonomičtější s ohledem na množství a formáty sušených sít a techniku ovrstvení, případně dobu sušení. Do pěti zásuvek lze ukládat sítotiskové rámy libovolných rozměrů a tvarů v obou používaných polohách sušení, t.j. tiskovou stranou dolů nebo nahoru. Ovládání je velmi jednoduché, na čelní stěně je spínač se dvěma kontrolkami, signalizujícími funkci a displej, udávající vnitřní teplotu.

Skříň pracuje zcela automaticky, nepotřebuje žádnou obsluhu. Může být umístěna i v prostoru, který je využíván k jiným pracem, neboť je neobyčejně tichá a díky dobré izolaci prakticky vůbec nevyhřívá prostor místnosti. Kromě občasného vyčistění od prachu a případné výměny filtru také nepotřebuje naprosto žádnou údržbu. K výrobě je použito nejmodernějších součástek a materiálů, celek je čistě zpracován a kvalitně lakován dvousložkovým lakem.

 

TYP SKŘÍNĚ REGO MINI REGO 1 REGO 2
Max. velikost rámu 950 x 1100 mm 1200 x 1400 mm 1400 x 1900 mm
Šířka 1700 mm 2000 mm 2500 mm
Hloubka 1250 mm 1500 mm 1700 mm
Výška 1300 mm 1300 mm 1300 mm
Hmotnost 200 kg 300 kg 400 kg
Světlost zásuvky 1050 x 1240 mm 1300 x 1540 mm 1500 x 2040 mm
Vytápění 40°C +/- 3°C 40°C +/- 3°C 40°C +/- 3°C

 

Při výrobě prochází sítotisková šablona několika mokrými procesy. Sítovinu je před nanášením emulze nutné odmastit a nakonec spláchnout vodou. Teprve po usušení lze nanášet emulzi, zatímco kapilární film se naopak nanáší na vodní film. Po nasvícení se šablona opět vyvolává vodou. A konečně, pokud má být šablonová emulze ze sítoviny odstraněna, je opět odstraněna oxidačním činidlem rozpuštěným ve vodě. Ke všem těmto procesům je určen vyvolávací box. Může být automatický nebo manuální. Nerezové manuální zařízení může být použito k manuálnímu odmaštění, vyvolání, případně odvrstvení sítotiskových šablon vodními procesy. Díky vhodně zvolenému tvaru umožňuje použití vysokotlakých mycích zařízení, aniž by do prostoru unikala vodní mlha. Základní skříň s vanou je vyrobena z nerezového plechu, odolného proti odmašťovačům, odvrstvovačům a emulgátorům. Zadní akrylová stěna je plošně prosvětlena difusním světelným zdrojem tak, aby bylo možné průběžně kontrolovat vyvolávací anebo odvrstvovací proces. Dno skříně je opatřeno nerezovým roštem pro lepší stabilitu rámů. Součástí vany jsou vodní armatury, snadno připojitelné na vodovodní síť a kanalizaci nebo na vnitřní recyklační oběh medií v dílně.

Pokud je v dílně pouze jeden box je důležité pečlivě oddělit proces vyvolávání od procesu odvrstvování. I nepatrné zbytky odsvrstvovací kapaliny (například kapičky vzniklé při použití vysokotlakého čističe), mohou narušit nově vyráběnou šablonu.

 

Nerezové vyvolávací boxy ACM

Nerezový box určený pro vyvolávání sítotiskových šablon je zařízení, určené k manuálnímu odmaštění, vyvolání, případně odvrstvení sítotiskových šablon vodními procesy. Umožňuje použití vysokotlakých mycích zařízení tím, že má vhodně volený tvar a úpravu proti exhalacím vytvořené vodní mlhy do prostoru dílny. Základní skříň s vanou je vyrobena ze speciálního nerezového plechu, odolného proti všem známým druhům odmasťovačů, odvrstvovačů a emulgátorů. Zadní akrylová stěna je plošně prosvětlena difusním světelným zdrojem tak, aby bylo možné průběžně kontrolovat vyvolávací anebo odvrstvovací proces. Dno skříně je opatřeno nerezovým roštem pro lepší stabilitu rámů. Součástí vany jsou vodní armatury, snadno připojitelné na vodovodní síť a kanalizaci nebo na vnitřní recyklační oběh medií v dílně.

 

TYP BOXU ACM-S 0-1100 ACM-S I-1500 ACM-S II-1900
Max. formát mytých sít 1000 x 1100 mm 1200 x 1500 mm 1450 x 1900 mm
Výška 1900 mm 2050 mm 2200 mm
Šířka 1550 mm 2050 mm 2400 mm
Hloubka 950 mm 950 mm 950 mm
El. přívod 1 NPE 230 V, 50 Hz, 16 A 1 NPE 230 V, 50 Hz, 16 A 1 NPE 230 V, 50 Hz, 16 A
Voda - přívod / odpad 2 x 1/2" / PVC 40 2 x 1/2" / PVC 40 2 x 1/2" / PVC 40

 

>