x

Napište nám

 Nevyplnili jste povinné pole.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem
reakce na odeslanou zprávu. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se
zásadami ochrany osobních údajů
.

Měření povrchového napětí

Stupeň předupravení povrchu zjistíme jednoduchým nanesením testovacích tekutin. Přesnost měření těmito tekutinami je +/- 1 mN/m. Pro snadnější manipulaci a jednodušší značení je  řada testovacích tekutin v popisovačích, které jsou vhodné jak pro určování povrchového napětí na plastech, tak na kovech.

 

 

Pro jednoduchý test stačí popisovač Quicktest - Testovací tužka 38 mN/m

webMaster3Polypropylenový popisovač o síle čáry 4 mm, obsah cca 5 ml, životnost asi 1 rok podle spotřeby. Barva této testovací tekutiny je červená, obsahuje ředidla a proto není vhodná pro použití na polymerních materiálech, které jsou na ředidla citlivé (např. styrény, PVC a další). Dobře se hodí na polyetylén, polypropylén a polybutylén. Zasychá během asi 5 sekund a ukazuje stupeň předúpravy, respektive smáčitelnost povrchu. Touto testovací tužkou lze stanovit, je-li dosaženo povrchové napětí nejméně 38 mN/m a tím je umožněno přilnutí barvy. Předností tužky je jednak barva, která je na většině podkladů dobře viditelná a také to, že barva během několika sekund zaschne tak, že není stíratelná a ukazuje tedy delší dobu výsledek testu povrchového napětí materiálu.

Pro některé druhy barev je nezbytné povrchové napětí vyšších hodnot (např.  pro UV barvy). Pro tyto účely jsou k dispozici další testovací tužky nebo tekutiny (30 - 44 mN/m).

>